bosanac
Postovi: 8
Pridružen/a: sub ruj 06, 2014 8:42 am
Lokacija: München

Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena 2022 - 2023
Nakon 21 godina boravka u Njemačkoj München dobio sam prosle godine Garanciju da ce me Njemacka primiti u drzavljanstvo SR Njemacke uslovljeno da uradim ispis iz bosanskog državljanstva. Znam da je gotovo ne moguce to uraditi preko ambasade BIH i da to niko ne preporucuje jer su svi znate kakvi vec prema nama drski i bezobrazni (i ja sam sam nekoliko puta pasos produzavao - jednom su mi rekli da sam glup). Trenutno nemam pasos BiH koji je vazeci, a licnu imam. Procitao sam da mnogi preporucuju advokatsku kacelariju Prnjavorac koji su specijalizirani preko 25 godina za pitanje državljanstva BiH - a to sam cuo i od prijatelja koji su to radili prekko nnjih prije mnogo godina
Vidite ovaj COVID 19 Njemacka pomaze iskljucivo i samo drzavljanima Njemacke, a ne i nama koji nemamo drzavljanstvo to je meni 101 razlog zasto zelim da radim odricanje bosanskog drzavljanstva

Avatar
mentzer
Postovi: 459
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:12 pm
Lokacija: Frankfurt am Main

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

Njemačka još traži odricanje BiH državljanstva - znam da je neke spike bilo prije par godina o dvojom ili je to NOrveška ?

U postupku dobijanja njemačkog državljanstva ubuduće će se primjenjivati strožija pravila kažu u medijima ne znam od kad će ovo da važi ?

Davno, davno negdje sam pročitao razmišljanje da je domovina svugde gde ti je dobro tako da meni ne bi nikad predstavljao problem uraditi ispis iz drzavljanstva bosne i hercegovine da bi stekao bolje drzavljanstvo !

Avatar
Bannerman
Postovi: 648
Pridružen/a: sub ruj 13, 2014 11:46 am
Lokacija: Berlin, Njemačka

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

Rodica moja 2 godine pokusavala sama nista nije uradila na kraju oko odricanja BiH drzavljanstva (svaki put joj nesto falilo ili nije uredno od dokumenata a na kraju datum zastario na jednom). Drugi koji rade preko Ambasade imaju jos gora iskustva. moj savjet angazuj advokata specijaliziranog za tu oblast ko' gospodin i on ti sve zavrsi jer radi sa tim godinama postavi upit na google vidjet ces Advokat Prnjavorac - www.advokat-prnjavorac.com to rade gotovo 30 godina, a na ovom forumu imas istu ovu temu al joj ima cca 15 godina

Ispis iz bosanskog drzavljanstva - cijena i procedura (tema iz 2005g)

Ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena (forum tema iz 2015g o odricanje drzavljanstva Bosne i Hercegovine)

Znaci katastrofa ziva, pogledaj ovaj clanak na netu pa ce ti biti jasnije sve zasto da ne radis sam:

Ispis iz BiH državljanstva radio lično 2 godine i koštalo ga više od 2.500,00 EUR

"Cijeli postupak, uključujući sve takse za ispis iz BiH državljanstva za BiH koje sam morao da izvadim lično, mene su koštale oko 5.000 maraka (više od 2.500 eura), a sam prelazak sa jednog na drugo državljanstvo trajao je dvije godine. Ipak, nije mi žao što sam uradio odricanje od BiH državljanstva. Kad se sjetim kako su me na granici sa bosanskim pasošem maltretirali, a kako im sada samo mahnem rukom – to je neprocjenjivo", objašnjava Omerović.

bosanac
Postovi: 8
Pridružen/a: sub ruj 06, 2014 8:42 am
Lokacija: München

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

Bannerman je napisao/la:
ned ožu 29, 2020 1:29 pm
Rodica moja 2 godine pokusavala sama nista nije uradila na kraju oko odricanja BiH drzavljanstva (svaki put joj nesto falilo ili nije uredno od dokumenata a na kraju datum zastario na jednom). Drugi koji rade preko Ambasade imaju jos gora iskustva. moj savjet angazuj advokata specijaliziranog za tu oblast ko' gospodin i on ti sve zavrsi jer radi sa tim godinama postavi upit na google vidjet ces Advokat Prnjavorac - www.advokat-prnjavorac.com to rade gotovo 30 godina, a na ovom forumu imas istu ovu temu al joj ima cca 15 godina
Vjeruj tako ljepo komuniciraju da je to cudno jedno sve smo u par koraka dogovorili, on-line sam uplatio na advokatsku kancelariju i dobijo sam dalje punomoc i sve upute ostampao sam i samo sljedim uputstva za dalje korake oko ispis iz bosanskog drzavljanstva

Ponudili su mi skroz fer i korektno da dokumenta iz BiH koja su potrebni za ispis iz bosanskog drzavljanstva pribavi neko od moje porodice kako bi mi bilo sto jeftinije, ali ja sam rekao da to oni kao advokati pribave, rodbina ko rodbina ispala bi me skuplja :-)

Napravili su mi za potrebe sluzbe za strance SR Njemacke: Potvrdu da je postupak odricanje od BIH drzavljanstva preuzela advokatska kancelarija Prnjavorac, to sam predao ovdje i odmah su mi rekli da je ta potvrda validna i da je to sasvim dovoljan dokaz da sam pokrenuo postupak oko ispis iz drzavljanstva BiH.

Avatar
Outlook
Postovi: 342
Pridružen/a: sub pro 27, 2014 9:52 am
Lokacija: U Njemackoj

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

Ovo je ono što je zabilježno da Stranici Ambasade BiH, e sad može biti da je tačno, a može biti i da nije. Kad ih nazoveš ne javljaju se nikad, kad odeš zatvoreno, pogledajte ocjene generalno BIH Ambasada sve su oko 2 - užano se ponašaju prema nama bosancima, ne znam što je to tako, ali je jako neobično.

U svrhu odricanje od državljanstva Bosne i Hercegovine radi sticanja državljanstva Savezne Republike Njemačke, potrebno je posjedovati navedene dokumente:

Dokumenti koji se trebaju dobiti od njemačkih vlasti u SR Njemačkoj:

- Izvorno valjano jamstvo državljanstva Savezne Republike Njemačke (Einbürgerungszusicherung), ovjereno pečatom apostille.

- Izvorna potvrda o prebivalištu u Saveznoj Republici Njemačkoj (Erweiterte Meldebescheinigung), ne starija od 6 mjeseci, ovjerena pečatom apostille.

*Napomena mene - vjerovatno su slićna dokumenta i kada je u pitanju: Austrija, Holandija, Slovenija itd.. to je to jemstvo da možete dobiti neko državljanstvo od tih država.

Dokumenti se trebaju nabaviti u Bosni i Hercegovini za odricanje bosanskog drzavljanstva: Odricanje državljanstva Bosne i Hercegovine - ispis iz državljanstva BiH cijena 2022 - 2023:
- Potvrda o državljanstvu Bosne i Hercegovine - ne starija od šest mjeseci od datuma izdavanja.
- Izvještaj o rođenju (IMKR) iz BiH sa JMB registriranom (ako ima hologramsku zaštitu vrijedi neograničeno).
- Izvod iz matične knjige vjenčanih iz Bosne i Hercegovine. Ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena 2022
- Važeća putovnica Bosne i Hercegovine (ili druge zemlje ako nema putovnicu Bosne i Hercegovine) i ovjerena kopija putovnice Bosne i Hercegovine.
- Važeća lična karta Bosne i Hercegovine.
- Potvrda o prebivalištu u BIH, odricanje BIH državljanstva

Avatar
chicou
Postovi: 344
Pridružen/a: ned ruj 14, 2014 9:57 am
Lokacija: Frankfurt, Njemacka

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

u biti je priča jednostavna a odnosi se na ispis iz BiH državljanstva ... Relativno gledana!

Rođen sam u Frankfurtu 31.03.1975.
Pokojni Otac je po rođenju iz Banjaluke 1944.
Majka je po rođenju iz Bijeljine 1952. Oboje su za vrijeme Jugoslavije imali Jugoslavensko državljanstvo.
U toku građanskoga rata su prešli na Hrvatsko državljanstvo. Stime je meni osobno poznato samo HR državljanstvo.

U toku životnih godina sam stvorio svoju obitelj.
Supruga Nijemica i ja smo u braku od 01.09.2000 i imamo dva sina

Sad kad su dečki veliki mislio sam poslije toliko godina zašto da i ja ne uzmem njemačko državljanstvo, jednostavno me političko stanje u HR zanemaruje i ne osjećam se ugodno.

Predao sam zahtjev u Njemačkoj instituciji i dobio sam odobrenje za državljanstvo Njemačke, samo moram dokazati da nemam BiH državljanstvo. I to me je malo začudilo... Otkud sada to, jer nikad nisam ništa imao osim HR pasoša. Onda su mi oni razjasnili situaciju da je to samo formalno jer su zaključili da su mi roditelji rođeni u gradovima koji su danas pod zakonom Bosne i Hercegovine; tako da moram uraditi odricanje od BiH državljanstva.

Meni ipak ništa nije jasno jer ne posjedujem čak ni ličnu kartu od Bosne i Hercegovine ... Jednostavno sam cijeli život stekao u Njemačkoj.

Iduća institucija koju sam posjetio je bio BiH konzulat u Frankfurtu.
Tu sam dobio dokument u kojem je opisano da moja osoba nije državljanin u BiH i da nemam BiH državljanstvo, tako rečeno nema nikakvih podataka o meni u registru BiH građana. Ništa drugo nisam očekivao.

Nažalost Nijemci ne prihvaćaju izjave od konzulata nego traže neku vrstu "Negativbescheid" od neke druge institucije u BiH. I to je sad za mene jedna kočnica, jer nemam blage veze kako da se osobno tražim u jednoj novouređenoj državi u kojoj nikad nisam živio. Meni je to jedna totalno suluda i neshvatljiva situacija kako onda da radim ispis iz državljanstva BiH kad me nema.

Kad mi Konsul potvrdi da nemam BiH državljanstvo, a Nijemci to ne prihvaćaju, onda ne znam čemu ta institucija služi.

Ako u tekstu imam greške, oprostite... U biti koristim njemačku gramatiku 90% a našu samo tu i tamo po potrebi.

Avatar
pojmanemam
Postovi: 313
Pridružen/a: sub ruj 06, 2014 2:15 pm
Lokacija: Stuttgart, Njemačka

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

Pa slabo ti ko ovo sve zna Prija, najbolje to njih da pitas, sigurno ti nece naplatiti nista.

Nađoh ovaj intervju sa gore spomenutim advokatom oko državljanstva BiH na netu iz cak 2005 godine



Ovo sam našao kod njih na stranici ima preko 100 pitanja sa odgovorima ako kome treba evo link: državljanstvo BiH pitanje i odgovori.



Upiti:
1. Da li je moguće zadržati ličnu kartu BiH i pasoš Bosne i Hercegovine nakon okončanja postupka odricanje BiH državljanstva / ispis BiH državljanstva ?
2. Može li mldb dijete samo raditi postupak ispis iz bosanskog državljanstva ?
3. U Njemačkoj sam sklopila brak i uzela prezime od supruga, da li prilikom postupka odricanje od državljanstva Bosne i Hercegovine to mora biti evidentirano ?
4. Koliko košta ispis iz bosanskog državljanstva 2022 / 2023 – administrativna taksa, ako proceduru prvo radi muž sam, a nakon pola godine majka sa sinom (nemamo svi garanciju u istom trenutku) ? Advokat za Ispis iz bosanskog drzavljansta
5. Proceduru ispis iz državljanstva BiH radili bi 4 člana iste porodice sa istom adresom, da li mi plaćamo 4 takse ili jednu ?
6. Prije nekoliko godina sam podigao kredit, zatim sam odselio trajno u inostranstvo i proveo proceduru odricanje od državljanstva Bosne i Hercegovine, zanima me da li sam dužan vratiti kredit pošto više nisam državljanin BiH ?
7. Prije nekoliko godina uradio sam ispis iz bosanskog državljanstva radi Njemačkog, želim osnovati firmu u BiH kako je u pogledu plaćanje poreza za strane državljane
8. Moj bračni partner je stranac da li možemo priložiti za proceduru odricanje od BiH državljanstva uvjerenje bračnog partnera države koju nije priznala Bosna i Hercegovina ?
9 Uradio sam ispis iz drzavljanstva BiH, vratio bih se u penziji da živim u BIH – kakav je položaj stranih državljana u vezi sa zdravstvenim osiguranjem u BiH ? Odricanje bosanskog drzavljanstva preko advokata
10. Uradio sam proceduru odricanje od državljanstva Bosne i Hercegovine, prilikom ulaska u BiH da li sam dužan da prijavim svoj boravak / prebivalište ?
11. Da li je nadležno Ministarstvo civilnih poslova BiH za ispis iz bosanskog državljanstva ?

12. Da li ja proceduru mogu da uradim preko bosanski konzulat frankfurt ispis iz državljanstva ili Ministarstvo civilnih poslova BIH ili preko: Advokat za Ispis iz bosanskog drzavljansta

Odgovori advokata Prnjavorac:
1. Pasoš Bosne i Hercegovine i lična karta se trajno oduzimaju nakon procedure ispis iz državljanstva BiH / odricanje BiH državljanstva.
2. Mldb. dijete samostalno ne može obaviti proceduru odricanja od BiH državljanstva. Sa njim postupak mora proći jedan od roditelja, uz saglasnost onog roditelja koji ne radi proceduru odricanja od državljanstva odnosno ako je roditelj stranac dokaz o stranom državljanstvu roditelja.
3. Obavezno, prezime koje imate u inostranstvu mora biti i u Bosni i Hercegovini upisano.
4. U toku jedne kalendarske godine, jedna porodica plaća jednu administrativnu taksu. Dakle ako se Vaša porodica radi ispis iz bosanskog državljanstva u istoj kalendarskoj godini ukupno će biti jedna administrativna taksa.
5. Vi plaćate kao porodica ukupno jednu jedinstvenu taksu, s obzirom da živite na istoj adresi i da su djeca do 23 godine života.
6. Kredit ste dužni vratiti bez obzira na vaše državljanstvo ili prebivalište. Odricanje bosanskog drzavljanstva preko advokata
7. Osobe koja imaju strano državljanstvo nakon što su uradile odricanje državljanstva BIH, a žele da registruju preduzeće, otvore samostalnu djelatnost ili se pak zaposle kod nekog poslodavca, dužne su nakon registracije preduzeća odnosno samostalne djelatnosti, nadležnom poreskom organu u mjestu registracije, podnijeti prijavu za registraciju na propisanom obrascu, a strani državljani koji se zaposle kod poslodavca podnose prijavu za registraciju na obrascu nakon čega im poreska uprava dodjeljuje JIB, odnosno poreski broj.
8. Uvjerenja o državljanstvu država koje Bosna i Hercegovina nije priznala se ne prihvataju u postupku odricanja od BiH državljanstva, kao ni postupcima sticanja državljanstva BiH. Ispis iz bosanskog drzavljanstva u Njemackoj
9. Strani državljani koji žele aplicirati za privremeni/stalni boravak u BiH po bilo kojoj osnovi moraju imati zdravstveno osiguranje koje važi na području BiH tokom svog cijelog boravka u BiH. Na osnovu tog zdravstvenog osiguranja stiču pravo na liječenje tokom svog boravka u BiH.
10. Kao stranac ste dužni da prijavite svoj boravak / prebivalište u BiH prilikom dolaska. Strani državljani su obavezni prijaviti boravište Službi za poslove sa strancima u jednom od njenih 16 terenskih centara širom BiH ukoliko imaju namjeru boraviti duže od tri dana, u roku od osam dana od dana dolaska u mjesto prebivališta ili od dana promjene adrese stanovanja. Ukoliko promijenite svoje boravište / prebivalište u BiH dužni ste prijaviti promjenu adrese. Također ste dužni odjaviti svoj boravak u BiH kada izlazite iz BiH.
11. Da Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, sektor za državljanstvo je nadležno za proceduru ispis iz bosanskog državljanstva / odricanja BiH državljanstva.
12. Proceduru mozete da uradite ili: Preko Advokat za Ispis iz bosanskog drzavljansta ili preko bosanski konzulat frankfurt ispis iz državljanstva ili Ministarstvo civilnih poslova BIH ispis iz drzavljanstva ili licno

Avatar
sheldon
Postovi: 522
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:51 pm
Lokacija: U Becu, Austrija

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

chicou je napisao/la:
sri tra 01, 2020 8:00 am
u biti je priča jednostavna a odnosi se na ispis iz BiH državljanstva ... Relativno gledana!

Rođen sam u Frankfurtu 31.03.1975.
...

Drugar, ovo nikako sto si napisao nije jednostavno, evo ti zakon taj dio pa pogledaj

ZAKON O DRŽAVLJANSTVU BOSNE I HERCEGOVINE

Prestanak BiH državljanstva

Član 15.

Državljanstvo se ne može izgubiti ako bi osoba koja je u pitanju time ostala bez državljanstva (apatrid), osim u slučaju utvrđenim članom 23. stav 1.

Član 16.

Državljanstvo Bosne i Hercegovine prestaje:
a) po sili zakona, b) odricanjem, c) otpustom, d) oduzimanjem,
e) međunarodnim sporazumom. Prestanak državljanstva po sili zakona

Član 19.

Odricanje ili ispis iz bosanskog drzavljanstva u Austriji - Becu

1. Građanin koji je napunio 18 godina, koji živi u inostranstvu i ima državljanstvo druge države, ili mu je zagarantovano sticanje državljanstva druge države, ima pravo da se odrekne BiH državljanstva.
2. Djetetu koje živi u inostranstvu i ima državljanstvo druge države ili mu je isto zagarantovano prestaje državljanstvo Bosne i Hercegovine odricanjem na zahtjev oba roditelja kojima je državljanstvo Bosne i Hercegovine prestalo odricanjem, ili na zahtjev jednog roditelja kojem je državljanstvo prestalo odricanjem, ako je drugi roditelj mrtav ili je izgubio roditeljsko pravo ili je stranac ili osoba bez državljanstva ili na zahtjev usvojioca ako mu je prestalo državljanstvo Bosne i Hercegovine odricanjem i odnos između
usvojioca i usvojenog djeteta je odnos potpunog usvojenja. Ako je dijete starije od 14 godina, zahtijeva se njegov pristanak.
3. U slučajevima iz st. 1. i 2. ovog člana, državljanstvo Bosne i Hercegovine prestaje licu kada nadležni organ utvrdi da su ispunjeni potrebni uslovi iz st. 1. i 2. ovog člana i stranci dostavi obavijest o tome.

Član 20.

Odluka o odricanju BiH državljanstva može biti poništena na zahtjev osobe koja je u pitanju a koja je napustila BiH, ako ta osoba nije stekla strano državljanstvo u vremenskom periodu od jedne godine od dana kad je izgubila državljanstvo Bosne i Hercegovine odricanjem.

Član 21.

Otpust od državljanstva BiH

Otpust iz BiH državljanstva može biti odobren na osnovu zahtjeva licu koje živi na teritoriji Bosne i Hercegovine, koje ispunjava slijedeće uslove:
1. da ima 18 godina;
2. da se protiv njega ne vodi krivični postupak zbog učinjenog krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti, ili ako je osuđen na kaznu zatvora u BiH, da tu kaznu izdrži;
3. da je izmirio sve nužne doprinose, poreze ili druge zakonske obaveze plaćanja utvrđene pravnosnažnim odlukama nadležnih organa;
4. da je stekao ili mu je garantovano državljanstvo druge države;
5. da je ispunio svoje vojne obaveze.

Avatar
sarajlija
Postovi: 291
Pridružen/a: ned ruj 14, 2014 12:56 pm

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

bosanac je napisao/la:
sub ožu 28, 2020 2:05 pm

a ne i nama koji nemamo drzavljanstvo to je meni 101 razlog zasto zelim da radim odricanje bosanskog drzavljanstva
Hajde ziv bio i meni javi kako prode, jer ako je sve dobro proslo i meni ce trebati naredne godine isto ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena ! ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena 2020 - 2019 odnosno koliko kosta ispis iz bosanskog drzavljanstva

bosanac
Postovi: 8
Pridružen/a: sub ruj 06, 2014 8:42 am
Lokacija: München

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

sarajlija je napisao/la:
pet tra 24, 2020 2:30 pm
bosanac je napisao/la:
sub ožu 28, 2020 2:05 pm

a ne i nama koji nemamo drzavljanstvo to je meni 101 razlog zasto zelim da radim odricanje bosanskog drzavljanstva
Hajde ziv bio i meni javi kako prode, jer ako je sve dobro proslo i meni ce trebati naredne godine isto ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena !

Gotovo sve, Perfektno sve proslo samo to mogu reci advokati Prnjavorac Alma i Azur su savršeni ! ! !

poslao prema njima sa brzom postom stiglo sve za 2 dana zavrsili takodje brza posta prema meni stiglo mi za 2 dana.

Predao sve ovdje zavrseno, rekli su mi javiti cim postanem Njemacki drzavljanin !

Avatar
sarajlija
Postovi: 291
Pridružen/a: ned ruj 14, 2014 12:56 pm

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

Baš mi je drago radi tebe - koliko košta ispis iz bosanskog državljanstva ? advokat za ispis iz bosanskog državljanstva ono sto je za mene relevanno je cijena ispis iz bosanskog drzavljantva 2022 / 2023 u odnosu na cijenu u Bosanski konzulat Frankfurt ispis iz drzavljanstva pri Ministarstvo civilnih poslova BIH ispis iz drzavljanstva

bosanac
Postovi: 8
Pridružen/a: sub ruj 06, 2014 8:42 am
Lokacija: München

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

sarajlija je napisao/la:
sri svi 06, 2020 10:37 am
Baš mi je drago radi tebe - koliko košta ispis iz bosanskog državljanstva ?
Izaslo me je jeftinije nego da sam sam radio a da i ne pricam kolko bi se namucio da sam licno bilo sta radio oko saltera u BiH

p.s. Predao sam zahtjev prije 2 dana da mi moje osiguranje u Njemackoj kod kojeg sam osiguran vec par godina DEVK pokrije troskove, izgleda da ce mi sve na kraju oni platiti jer je advokatska kancelarija Prnjavorac na listi Njemacke Ambasade i Njemacke privredne komore !

Avatar
cupava
Postovi: 292
Pridružen/a: ned lis 19, 2014 5:45 pm
Lokacija: Frankfurt

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

Nisi morao uopšte ići u Bosnu i Hercegovinu radi postupka odricanja od drzavljanstva BiH ?kolko kosta ispis iz bosanskog drzavljanstva 2022 - 2023 ?

bosanac
Postovi: 8
Pridružen/a: sub ruj 06, 2014 8:42 am
Lokacija: München

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

cupava je napisao/la:
uto svi 12, 2020 4:12 pm
Nisi morao uopšte ići u Bosnu i Hercegovinu ?
Nisam isao u BiH - ispis - odricanje od drzavljanstva BiH sam uradio preko advokat Prnjavorac Alma i Azur i prikupljanje sve dokumentacije u BiH. Dostavio mi je punomoc putem emaila ja stampao i ovjerio kod notara potpis to je sve.

Danas mi je postom dosla i zvanicna potvrda da sam drzavljanin SR Njemacke :D

slika

Avatar
sarajlija
Postovi: 291
Pridružen/a: ned ruj 14, 2014 12:56 pm

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

I ja sam dosao na red za ispis iz bosanskog drzavljanstva, citam neke vijesti na stranici Ambasade BiH u Njemackoj, oko dvojnog drzavljanstva, izgleda nema sanse ?

Od ukupnog broja od 248 000 hiljada osoba bh. porijekla (ovaj broj obuhvata prvu i drugu genaraciju, bez obzira da li su rođeni u BiH ili Njemačkoj i da li imaju bosansko ili njemačko ržavljanstvo) je 167 975 osoba sa državljanstvom Bosne i Hercegovine, a oko 80 000 sa državljanstvom SR Njemačke. Od ukupnog broja 8 000 ima dvojno državljanstvo SR Njemačke i Bosne i Hercegovine, što omogućava izmjena Zakona o državljanstvu Njemačke od 6. novembra 2014 godine. U skladu ovim izmjenama Zakona, djeca roditelja stranog porijekla koja su rođena u Njemačkoj poslije 1. januara 2000. godine, imaju mogućnost da trajno zadrže dva pasoša, a time i dvojno državljanstvo Bosne i Hercegovine i SR Njemačke, ako su do 21. godine života najmanje 8 godina živjela u Njemačkoj ili šest godina pohađala školu u Njemačkoj. Alterantivno će biti dovoljna svjedočanstvo njemačke škole ili svjedočanstvo o završetku školovanja.

Takode na stranici Bosanske ambasade pise i ovo:
Apelujemo na državljane Bosne i Hercegovine da odgode dolazak u Ambasadu BiH radi obavljanja intervjua za odricanje od drzavljanstva Bosne i Hercegovine
20.01.2021

Avatar
pojmanemam
Postovi: 313
Pridružen/a: sub ruj 06, 2014 2:15 pm
Lokacija: Stuttgart, Njemačka

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

Kako je meni poznato nema dvojnog drzavljanstva izmedu Bosne i Hercegovine i Njemacke, ali eto imaju neki nacini za dvojno drzavljanstvo Njemacke i BiH. Medutim svi moraju uraditi ispis iz bosanskog drzavljanstva da bi stekli drzavljanstvo SR Njemacke i to pred Ministarstvo civilnih poslova bih raditi ispis iz drzavljanstva

Avatar
Lucky
Postovi: 162
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 8:25 pm

Re: Ispis iz bosanskog drzavljanstva odricanje - cijena 2022 / 2023

Tacno tako da bi stekao drzavljanstvo SR Njemacke uslov ti je da uradis odricanje drzavljanstva Bosne i Hercegovine

Jedino ako je drzava clanica EU - tada moze dvojno drzavljanstvo

Natrag na “Dijaspora”