Avatar
sarajlija
Postovi: 291
Pridružen/a: ned ruj 14, 2014 12:56 pm

Patriotizam

Patriotizam ili ljubav prema domovini se ispoljava na razne nacine. Takodje se velica iznad nekih drugih ljudskih stavova kao posebna vrijednost. S obzirom na veliku raznolikost ocitovanja patriotizma, od pjevanja himne pred pocetak sportskih dogadjaja do oblikovanja filozofije zivljenja individue.
Zastupate li stavove patriotizma i koji bi to bili po vama? Sta za vas znaci biti patriota?

Ja iskreno mislim da patriotizam ima smisla ukoliko se smatra da je patriotizam ispunjavanje gradjanskih obaveza, nastojanje i djelovanje u cilju stalnog poboljsanja drustvenog sistema i sl. Tako da je s tog aspekta ok.
Ali cini mi se da se veliki broj ljudi ide korak dalje uvodeci u svoj patriotizam velicanje nacionalne pripadnosti, rasne, vjerske, seksualne, s cim se ne mogu nikako sloziti. Takodje sto mi je jako zanimljivo, a vezano za patriotizam je odanost zemlji u kojoj smo nekad zivjeli. Ljubav, njegovanje i branjenje vrijednosti koje vladaju u drustvu u kojem zivimo (a s kojima se slazemo) je logicno. Ali odanost (na nacin da bi se vratili cak i u rat) prema istom drustvu u slucaju da se odselimo negdje drugo nema vise smisla. Uspomene, sentimentalnost, dragi ljudi koji nas vezu za zemlju u kojoj smo zivjeli su logicne stvari i sasvim ok. Ali za ocekivati je da je osjecaj pripadnosti sasvim izmjenjen.
Jako je lijepo i humano slati pomoc u teskim trenucima, ali zasto bi to bilo pod okriljem patriotizma? Ljudi sirom planete zive u uslovima gdje im je potrebna svakodnevna pomoc. Ljudi u Aziji ili Africi ili bilo gdje drugo gdje se zivi, tacnije prezivljava u nehumanim uslovima, nisu manje "nasi" jer nisu bosanci. Koliko smo "ograniceni" tim osjecajem pripadnosti i da li postoji smisleni razlog velicati patriotizam gledano upravo s ovog aspekta, "osjecaja pripadnosti domovini"?

Avatar
pojmanemam
Postovi: 313
Pridružen/a: sub ruj 06, 2014 2:15 pm
Lokacija: Stuttgart, Njemačka

Re: Patriotizam

Ja svoj patriotizam ispoljavam svaki dan. Evo recimo danas sam u Bingu kupio sprindov hljeb, gradačačko mlijeko, tešanjsku mineralnu vodu, sarajevske cigare, travničko maslo i sir, brezanske viršle, ELIF sudžuku, gračanička jaja, klasovo brašno...



Ja to tako ispoljavam...

Avatar
sheldon
Postovi: 522
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:51 pm
Lokacija: U Becu, Austrija

Re: Patriotizam

Takodje,treba voliti svoju drzavu i pokazati to na svaki nacin na koji mozes..Steta sto polovina ove nase lijepe BiH ne kontaju koja im je drzava i gdje su se rodili. Kakva god da je,nasa je!

Avatar
steta
Postovi: 396
Pridružen/a: čet pro 25, 2014 10:26 am

Re: Patriotizam

slazem se sa vama,ali ljudi stvarno znaju pretjerati..

Natrag na “Filozofija”