Avatar
sarajlija
Postovi: 291
Pridružen/a: ned ruj 14, 2014 12:56 pm

Slobodna volja

Kako doživljavate ovaj pojam "slobodna volja"?

Ako postoji (a postoji) neka akcija na koju nemamo apsolutno nikakav utjecaj, kako može postojati slobodna volja?

Je li slobodna volja najobičnija odgovornost? Imao sam izbor i uradio sam to i ništa više.

Avatar
sheldon
Postovi: 522
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:51 pm
Lokacija: U Becu, Austrija

Re: Slobodna volja

Hmm... Naizgled prosto pitanje, ali i nije... Odgovornost je vise prihvatanje i suocavanje sa posljedicom nekog djela koje je ucinjeno pod odredjenim okolnostima (nebitno kakvim, ne mora to biti usljed djela ucinjenog slobodnom voljom), a slobodna volja je neka mogucnost izbora da nesto ucinimo ili ne, a da pritom nemamo nikakve pritiske, osjecaje obaveze i slicno. Ukoliko bi se shvatila u sirem kontekstu bojim se kako mi zapravo nista ne radimo slobodnom voljom jer vecinu cinimo onako kako cu nas ucili ili kako nam je usadjeno, a pitam se koliko smo to zapravo mi...

Avatar
pojmanemam
Postovi: 313
Pridružen/a: sub ruj 06, 2014 2:15 pm
Lokacija: Stuttgart, Njemačka

Re: Slobodna volja

ljudsko bice dozivljava svoju individualnost kroz slobodnu volju. to znaci da je osobno iskustvo svake individue identicno njenom kapacitetu izrazavanja svoje volje u svijetu u kojem zivi. problem je u tome sto, govoreci opcenito, individua nije svijesna sebe i, shodno tomu, jednako je nesvijesna direktne funkcije svoga ja, tj. slobodne volje.

Avatar
mentzer
Postovi: 459
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:12 pm
Lokacija: Frankfurt am Main

Re: Slobodna volja

a jeste mi pametni :D

Ja mislim da je slobodna volja vise projekcija onog sto si prozivio u zivotu,tvoje trenutno imovinsko/financijsko stanje itd.

Natrag na “Filozofija”