Avatar
sheldon
Postovi: 522
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:51 pm
Lokacija: U Becu, Austrija

Napojnica od 100.000 dolara

slika

"Donohue's Steak House" je naziv restorana koji je redovno posjećivao poznati Robert Elsvort, kolekcionar umjetnina, a koji je umro prošle godine u 85. godini. Ipak, jedno od njegovih posljednjih dobrih djela ostavilo je utisak na cijelu američku javnost; naime, on je konobaricama ...

... koje su ga svakodnevno služile ostavio napojnicu od čak 100.000 dolara, a da im pritom nije znao ni prezimena, nego samo imena, piše "New York Post".

Ove srećne dobitnice kažu da su toliko ganute njegovim gestom da bi dale svaki dolar samo da ga opet vide.

"Ne bih uzela niti jedan dolar kada bih znala da ću ga opet vidjeti", kaže Morin Beri (28), koja je godinama služila Elsvorta, zajedno s tetkom, koja se takođe zove Morin.

"Puno bi nam značilo kada bih ga opet vidjela u restoranu, zaista. Bio je veoma draga osoba", kaže ona.

Berijeva kaže da je ostala bez teksta kada je saznala da joj je Elsvort ostavio tako izdašnu napojnicu. Inače, ovaj svjetski poznati kolekcionar, vrijedan 200 miliona dolara, ovdje je redovno dolazio na ručak i večeru. Riječ je o restoranu koji drži njena tetka, a gdje ona radi godinama.

"Nikada nisam očekivala tako nešto", kaže Berijeva i dodaje: "Bila sam istovremeno i šokirana i preplavljena emocijama."

Novac je podijelila sa svojom tetkom Morin Donohju-Piters, koja je u ovom restoranu i konobarica i barmen i vlasnica. Na ovoj adresi radi još od početka osamdesetih i Elsvort je bio njihov redovan gost.

"Zaista nam nedostaje", kaže ona i dodaje: "Kad god pogleda na bocu Jim Beam, sjetim se njega, jer mu je to bilo omiljeno piće. Zapravo, dosta toga ovdje me podsjeti na njega, jer je bio redovan gost."

Nakon što je objavljeno da im je ostavio malo bogatstvo, one kažu da su ih počeli zvati sa svih strana, a neki su čak tražili i novac.

"U jednom momentu sam dobijala čak 100 SMS-ova dnevno. Javljali su mi se ljudi koje godinama nisam čula. Čak su mi se javili i ljudi s kojima sam išla u srednju školu i svi smatraju da sam zaslužila ovaj novac", kaže ona.

Donohjuova kaže da, uprkos novcu koji je dobila, ne planira da napusti svoj posao.

"Mislila sam da možda kupim neki brodić i da uživam u plovidbi", kaže Morin. Inače, njena nećaka se uskoro udaje i svoju polovinu novca će iskoristiti da kupi nešto vrijedno, možda čak i kuću.

"Od ovog novca ću svakako kupiti nešto posebno, kako bi me to podsjećalo na njega. Istinski nam nedostaje", kaže ona i dodaje: "Uvijek nas je nasmijavao, želio je da nas usreći."

Elsvort je obično na ručak dolazio sa svojim asistentom.

"Bio nam je poput porodice", kaže Berijeva.

Inače, Elsvort je možda bio i jedan od najbogatijih kolekcionara u svijetu, a bio je ekspert za namještaj iz dinastije Ming.

Avatar
pojmanemam
Postovi: 313
Pridružen/a: sub ruj 06, 2014 2:15 pm
Lokacija: Stuttgart, Njemačka

Re: Napojnica od 100.000 dolara

to je pravi gospodin! 8-)

Natrag na “Elektronski i štampani mediji”