Avatar
Bannerman
Postovi: 648
Pridružen/a: sub ruj 13, 2014 11:46 am
Lokacija: Berlin, Njemačka

Treba li prati novu odjeću prije nošenja?

Kupili ste nove traperice i već planirate što ćete sutra na njih iskombinirati kako biste zadivili kolegice u uredu? Niste od onih koji svaki novi komad odjeće bez razmišljanja prvo stavljaju u košaru za prljavi veš, a tek nakon što se opere, krenu u osmišljavanje outfita? Možda ćete nakon ovoga promijeniti navike.

slika

Iako je tek kupljena odjeća nova, to ne znači da je čista. Ona je zapravo sve samo ne to. Prema riječima profesora dermatologije Donalda Belsita iz Medicinskog centra Sveučilišta Columbija, nova odjeća vjerojatno je prljavija od odjeće koja u košarci za prljavi veš čeka ukrcavanje u perilicu.

U razgovoru za Wall Street Journal Belsito je govorio o tome što zapravo riskirate kad odijevate neopranu novu odjeću, naglasivši kako ostaci boja i formaldehida mogu uzrokovati iritacije na koži i u nekim slučajevima ozbiljne alergijske reakcije. No to nisu i jedini rizici, piše Tportal.

‘Vidio sam slučajeve gdje su ljudi dobili uši samo od isprobavanja odjeće u dućanu, a tu su uostalom i neke zarazne bolesti koje se mogu prenijeti preko odjeće. Još jedna zaraza koju sam vidio da se dogodila preko odjeće je svrab, infekcija koju uzrokuje jedna vrsta grinja’, kaže Belsito.

Međutim, garderobe u dućanima nisu jedina mjesta na kojima odjeća koju ste kupili dolazi u dodir s drugim ljudima. Ona je već bila u dodiru s ljudima koji su je proizveli, transportirali, skladištili, punili police… Teško je uopće izračunati kroz koliko je ruku prošla.

Osim toga, upozorava Belsito, gljivice se mogu zadržati prilično drugo na odjeći, pa čak nije dovoljno jednom oprati novu odjeću, već je i obavezno dva puta isprati.

‘Kad je higijena u pitanju, to je zaista preporučljivo učiniti’, kaže Belsito koji novu odjeću prije nošenja uvijek dvaput opere. ‘U svom poslu, kao dermatolog, zaista sam vidio puno primjera vrlo čudnih stvari, pa osobno ne riskiram’.

Natrag na “Elektronski i štampani mediji”