Avatar
mentzer
Postovi: 459
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:12 pm
Lokacija: Frankfurt am Main

Željko Joksimović: U najboljim sam godinama

slika

Za Željka Joksimovića godinama je već rezervirano mjesto u vrhu muzičke scene regiona. Sjajni kompozitor, multiinstrumentalista i izvođač u svoju biografiju upisao je niz hitova, koncerte na velikim stadionima i dvoranama, uživa status evrovizijske ikone, potpisuje muziku za film i TV...

Od protekle nedjelje TV publika gleda Joksimovića kao člana žirija "X Factora", najiščekivanijeg muzičkog šoua na ovim prostorima.

U ekskluzivnom intervjuu za "Dnevni avaz" Joksimović je otkrio svoje planove vezane za drugi koncert na stadionu Koševo, nakon što je 2010. godine na najvećem stadionu u BiH priredio nezaboravni spektakl, uz sponzorsku podršku "M:tela" i medijsko pokroviteljstvo "Dnevnog avaza". Zvijezda iz Srbije govorila je i o tome kada će objaviti novi album, nakon šest godina pauze, i drugim veoma zanimljivim temama.

Ogromna energija

Napokon je počeo dugoočekivani "X Factor". Kakvi su Vaši dojmovi nakon prvog izdanja?

- Bit će ovo vrlo zanimljiva sezona, ima dobrih i talentovanih kandidata. Uskoro prelazimo na drugu fazu snimanja, vidjet ćemo kako će se stvari razvijati. Potrebno je mnogo toga da se poklopi pa da se otkrije ko ima taj x faktor, a to su talenat, harizma, energija, dobar izbor pjesme...

Po čemu se "X Factor" razlikuje od ostalih muzičkih šoua realnosti na ovim prostorima i zbog čega ste Vi drugi put odlučili učestvovati u ovom projektu?

- Presudilo je pozitivno iskustvo koje sam ponio iz prošle sezone, kao i činjenica da mnogo cijenim kolege koje su sa mnom u žiriju. Generalno, mene ispunjava rad s mladim ljudima i dobro se osjećam posebno u trenucima kada na scenu izađe neko kod koga se jasno vidi talenat. Ove godine, čak više nego prošle, ima takvih kandidata.

Već u prvoj emisiji oduševila su dva momka iz Sarajeva - Adnan Pacoli i Tarik Mulaomerović - i žiri ih, kako je kazao, već vidi u finalu. Niste ukalkulirali mogućnost da ih mogu zasjeniti neki drugi učesnici?

- To što nekoga vidimo u finalu, ne znači da ih neko ne može zasjeniti. Publika će odlučiti na kraju ko je najbolji. To samo znači da je njihov talenat toliki da treba da se bore sa sebi ravnima i da dođu do kraja.

Šta je, osim "X Factora", aktuelno kod Vas na profesionalnom polju?

- Trenutno sam svu energiju usmjerio na završetak albuma. To je u ovo trenutku prioritet jer ni publika, a ni ja više ne možemo čekati. Dugo sam stvarao ove pjesme, akumulirao ogromnu energiju i sada jedva čekam da ih pokažem publici i s njima podijelim ove emocije. Osim toga, komponirao sam pjesmu s kojom Crna Gora ide na Evroviziju pa ću pratiti sve njihove aktivnosti.

I na kraju, tu su koncerti, kako s mojim standardnim repertoarom tako "Balkan Bazaar" projekt na kojem, osim mojih pjesama, izvodim i neke stare pjesme s ovih prostora i sve skupa ima drugačiju atmosferu i aranžmane. Stvarno sam ponosan na taj projekat. Imali smo do sada tri koncerta u Istanbulu, Zagrebu i Sofiji i svuda je bila atmosfera koja se ne zaboravlja. Skoro pa kao na Koševu.

Najavili ste da biste ovoga ljeta mogli drugi put održati koncert na najvećem stadionu u BiH - sarajevskom Koševu. Možete li nam o tome reći nešto konkretnije?

- To je koncert koji spada u koncerte karijere. Ja se sada sav naježim kad se sjetim te atmosfere. Jedva čekam da se ponovo vidim sa sarajevskom publikom i da im tom prilikom predstavim i nove pjesme. Svakako nam je koncert u planu.

Put do slušalaca

Između Vas i publike u BiH zaista postoji specijalna veza. Slobodno mogu reći da ste u našoj zemlji među najomiljenijim izvođačima. Koliko Vam to znači, posebno u vremenu kada se neki još trude naglasiti granice i razlike među ljudima?

- Znači mi mnogo. Svjestan sam te posebne veze koju imam s publikom u BiH, svaki koncert bude ispunjen do posljednjeg mjesta, svi pjevaju uglas... Volim način na koji pokazujete emocije. Tu slobodu, neposrednost, veselost, merak koji nosite. Ta energija se ne može opisati, ona se samo može doživjeti i osjetiti tokom nastupa. Muzika je ta koja ruši sve granice i razlike, jer sama krči put do srca slušalaca i veoma sam sretan što imam tako divnu publiku u BiH.

Uskoro ćete proslaviti 43. rođendan. Je li Vam žao godina koje prolaze i kako idete ususret onima koje dolaze?

- Svaka godina mi je donijela neko novo iskustvo, zrelost... Mislim da sam sada u najboljim godinama i radujem se svakoj novoj koja dolazi. Imam pored sebe divnu suprugu, sina, kćerku, porodicu, prijatelje, poslovne saradnike, nevjerovatnu publiku... Mogu da kažem da sam sretan čovjek. I imam snove i planove, nove ciljeve koji me vode naprijed i ne daju da mirujem.

Balkanizovani aranžmani

Koliko se "Balkan Bazaar" razlikuje od svega ostalog što ste radili?

- "Balkan Bazaar" predstavlja svojevrstan miks muzike karakterističan za naše područje, tu su moje stare i nove pop pjesme, samo u drugačijim, balkanizovanim aranžmanima, tradicionalna muzika, kao i kompozicije koje sam pravio za svoje kolege. Veoma sam ponosan na taj projekt jer sam puno ljubavi, emocija i vremena uložio u njega da zvuči tako kako zvuči. Vjerujem da će i bosanska publika uskoro moći da uživa slušajući "Balkan Bazaar".

Album krajem maja ili početkom juna

Kada se može očekivati Vaš novi album i šta nam u ovom trenutku o njemu možete otkriti?

- Svjestan sam da je publika nestrpljiva da poslije šest godina čuje nove pjesme koje sam spremio, vjerujte da sam i ja istog raspoloženja. Nažalost, učešće u "X Factoru" i komponovanje pjesme za Eurosong malo su odložili izdavanje albuma. Potrebno je određene finese da se dorade i mislim da će negdje krajem maja, početkom juna, publika moći da očekuje novi album i da uživa u njemu tokom ljeta.

Avatar
mentzer
Postovi: 459
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:12 pm
Lokacija: Frankfurt am Main

Re: Željko Joksimović: U najboljim sam godinama

Treba biti optimista :D

Avatar
Bannerman
Postovi: 648
Pridružen/a: sub ruj 13, 2014 11:46 am
Lokacija: Berlin, Njemačka

Re: Željko Joksimović: U najboljim sam godinama

Znam Željko,i ja sam,vjeruj :D

Avatar
doe30
Postovi: 464
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 4:31 pm

Re: Željko Joksimović: U najboljim sam godinama

Dobar je Zeljko :D

Avatar
cupava
Postovi: 292
Pridružen/a: ned lis 19, 2014 5:45 pm
Lokacija: Frankfurt

Re: Željko Joksimović: U najboljim sam godinama

jesi :P

Natrag na “Muzika”