Avatar
pojmanemam
Postovi: 313
Pridružen/a: sub ruj 06, 2014 2:15 pm
Lokacija: Stuttgart, Njemačka

Odlazak u Češku ?

Pozdrav forumashi moji.

Zanima me najlaksi i najbezbolniji odlazak u Cesku tacnije Prag u svrhu zaposljavanja .

Da li postoji neki program zaposljavanja preko njihove ambasade u Sarajevu i da li bi mi bilo od pomoci da odem u ambasadu i mogu li se nadadi konkretnim informacijama ukoliko takav program ne postoji . Dolaze u obzir i druge opcije dobijanja vize kao sto je upisivanje nekog fax-a tamo ili sta god imate konkretno za reci .

Naglasio bih da odlazak nema veze sa izborima , ideja se javila prije njih :D Unaprijed hvala i nadam se da nece biti mrsko napisati nesto konkretno onima koji poznaju nacin .

Avatar
Lucky
Postovi: 162
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 8:25 pm

Re: Odlazak u Češku ?

Kad vec ides onda idi negdje gdje je otmenije... a to sto vecina razmilja daj da mi se docepati neke drzave unutar EU pa onda dalje ka boljima je ludost. Nista vam to nece piti vode. Konkretan primjer, prije 10 taka je jedna Danska firma sklopila neki poslovni ugovor sa firmom iz Slovenije, gdje bi firma iz Slovenije se pobrinula o izradnji nekih montaznih stvari te iste postavila. Na kraju ispade da radna snaga iz Slovenije je pretezno bila Jugovici. Svi su bili vraceni i to momentalno, te sve o svom trosku. Firma je morala da dostavi svoje drzavljanje te jos da plati kaznu od 3.000€ na svakog radnika iz prvog kruga cirkusa.

Od kada Ambasade vode programe zaposljavanja tudjih drzavljana u svojoj drzavi? Jarane, kontam ja da u BiH nije med i mljeko, ali budi malo realan. Mozda da u vrh glave zastupaju neki skolski program, neka vrsta stipendija kao sadaka trecim zemljama to ono 2-3 ucenika godisnje - mada i to je golemo, jer to uopste nisu poslovi kojima se bave ambasade.

Ako opet zelis da radis posao kao neka vrsta gradjevine ili sta vec... evo ti primjer kad bi bio zaposlen u Ceskoj firmi zasto nebi mogao opet raditi u Danskoj i da tvaoja firma iz CZ ima ugovor sa Danskom.

Bez danske diplome ili priznate od strane danskih organa nemas pravo raditi sa strujom, kanalizacijom, vodovodima... isto bez cetifikata nije ti dozvoljeno se koristiti bilo kojim prevoznim / radnim sredstvom na terenu. Da za viljuskara ti treba vozacka ondosno certifikat koji ovdje traje 1 mjesec i kusur te jos imas ispit. Moras imati polozen kurs iz sigurnosti na radnom mjestu i nema ono daj potpisite da ste imali, nego je obavezan sto zahtjeva a da baratas danskim jeizkom ili engleskim, ako ne znas ni jedan ni drugi - mozda mozes doci u obzir ako je manje od 10% od radnika sto ne zna ni jedan od ta dva jezika.

Najlakse ti je doci do skolovanja nekog procjecnog preko udaje nebitno jesi li zensko ili musko... znaci fino udas se za nekoga sto gore zivi, taj te izdrzava i na taj nacin mozes traziti skolovanje i jezik da ucis. Direktno skolovanje tj. iz BiH negdje na skolovanje u inostranstvo je koliko para toliko muzike. A ako ides varijanta posao onda si ovisan od istog da uopste mozes boraviti. Izgubis posao kuci ti je ici nebitno jel imas drzavljanstvo BiH, Urugvaja ili Kanade.

Moj svajet ti je, ako vec hoces da ides onda idi gje vec hoces da ides...

Natrag na “Dijaspora”