Avatar
chicou
Postovi: 344
Pridružen/a: ned ruj 14, 2014 9:57 am
Lokacija: Frankfurt, Njemacka

Erdogan: Turska je spremna otvoriti i vojnu arhivu

Erdogan: Turska je spremna otvoriti i vojnu arhivu u vezi s događajima iz 1915. godine
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je u obraćanju na Samitu mira u Kongresnom centru Istanbul povodom obilježavanja 100. godišnjice bitke na Čanakkaleu izjavio da su tvrnje Armena u vezi s događajima iz 1915. godine kao i brojke koje se iznose neutemeljene.

slika

Podsjećajući da je Evropska unija (EU) predložila da Turska otvori arhive u vezi s događajima iz 1915. godine, Erdogan je kazao kako je Turska odavno poručila kako je spremna otvoriti i vojnu arhivu.

"Želim poručiti EU: nama predlažu da otvorimo arhive. Ja sam 12 godina bio premijer i skoro godinu predsjednik, i gdje god sam išao, na međunarodnim sastancima i na svakom sastanku u Turskoj sam govorio da smo spremni otvoriti arhive. Uvijek govorim da ima blizu miliona dokumenata o tome. Isto tako, neka i Armenija otvori svoje arhive. Ako imaju i druge zemlje, neka i oni otvore svoje arhive. Štaviše, idemo i dalje, mi smo spremni otvorit i vojnu arhivu", rekao je Erdogan.

Dotakao se i problema migranata koji stradavaju u Sredozemnom moru u nadi da će stići u neku od zemalja EU-a.

"U Sredozemlju su dave oni koji bježe sa čamcima. Ali, zar i oni nisu ljudi. Gdje je sad Opća deklaracija o ljudskim pravima? Zašto nema napora da se spase ti ljudi? Svi imamo zajedničku odgovornost zbog toga", kazao je turski predsjednik.

Također je istakao kako teroristička organizacija ISIS nema veze s islamom i učenjem koje propagira ova vjera.

"Ta organizacije nema veze s islamom. Islam je vjera mira. Prema islamu, ako ubijete jednu osobu kao da ste ubili cijelo čovječanstvo", izjavio je Erdogan.

Avatar
steta
Postovi: 396
Pridružen/a: čet pro 25, 2014 10:26 am

Re: Erdogan: Turska je spremna otvoriti i vojnu arhivu

Erdogan cvrsto i odlucno,pravi vodja!

Avatar
Bannerman
Postovi: 648
Pridružen/a: sub ruj 13, 2014 11:46 am
Lokacija: Berlin, Njemačka

Re: Erdogan: Turska je spremna otvoriti i vojnu arhivu

"U Sredozemlju su dave oni koji bježe sa čamcima. Ali, zar i oni nisu ljudi. Gdje je sad Opća deklaracija o ljudskim pravima? Zašto nema napora da se spase ti ljudi? Svi imamo zajedničku odgovornost zbog toga", kazao je turski predsjednik.
tako je! gdje su ta sad sveta ljudska prava??

Avatar
doe30
Postovi: 464
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 4:31 pm

Re: Erdogan: Turska je spremna otvoriti i vojnu arhivu

Rat protiv Islama se vodi na globalnom nivou..sve pokusavaju samo da unesu pomutnju u islamski svijet ;)

Natrag na “Politika”