Avatar
pojmanemam
Postovi: 313
Pridružen/a: sub ruj 06, 2014 2:15 pm
Lokacija: Stuttgart, Njemačka

Ivanić: Političari da obezbijede normalan život svih u BiH

slika

SARAJEVO - Predsjedavajući Predsjedništva BiH dr. Mladen Ivanić, prilikom večerašnje posjete Muzeju Stare pravoslavne crkve u Sarajevu u povodu obilježavanja manifestacije Noći muzeja 2015, istakao je da je obilježavanje ove manifestacije vrlo važan kulturni događaj ...

... koji okuplja veliki broj ljudi, javlja Anadolu Agency (AA).

"To je, neočekivano, postala manifestacija koja privači ljude. To je zaista jedna stvar gdje kultura dovede na neki način iznenađujuće puno ljudi. Većinom u ovoj trci, biznisu, za svakodnevni život, zaboravi se na ovakve stvari, onda barem ovo jedno veće privuče nas kultura. Kultura jeste nešto što ostaje i što je sadržaj života svakoga od nas", rekao je Ivanić.

Dodao je kako su ovakve kulturne manifestacije značajne i za Srbe koji žive u Sarajevu.

"Srba je malo u Sarajevu, zato su ovakve institucije presudne i značajne da ih očuvaju, zato sam i sam ovdje već treći-četvrti put u ovih 6-7 mjeseci koliko sam ovdje u Sarajevu prisutan. Imam namjeru da maksimalno podržim ovu srpsku zajednicu ovdje", istakao je Ivanić.

Na pitanje da li i druge institucije trebaju da obezbijede povoljne uslove za život Srba u Sarajevu, istakao je da je to prvenstveno odgovornost političara.

"Mislim da je to, prije svega, politička odgovornost. Odgovornost političkih institucija je da obezbijede normalan život svih ljudi, svuda, u cijeloj BiH, to znači i Srba u Sarajevu. Što se političari manje budu igrali tim temama, to će ljudima biti lakše živjeti. Na nama je da stvorimo postor i mogućnost da žive normalno, a ja vjerujem da će onda i ljudi znati sami odlučiti gdje će živjeti, i da bi to sigurno moglo pomoći da srpska zajednica u Sarajevu bude veća i brojnija", kazao je Ivanić.

Također je istakao da je Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine, koji je zatvoren više od dvije godina, više političko nego suštinsko pitanje.

"Oko Zemaljskog muzeja, mislim da tu više traje politička bitka nego suštinska. Preko Zemaljskog muzeja se želi reći da postoje institucije na nivou BiH koje trebaju da otvore jedan proces. Ja mislim da to nije pametno. Zemaljskom muzeju treba pomoći finansijski. Predsjedništvo, Savjet ministara to mogu uraditi, ali mislim da ne treba zloupotrebljati tu priču u političke svrhe, i neke varijante ratne. Predsjedništvo i Savjet ministara trebaju da obezbijede finansjska sredstva, ali ne treba da niko od nas bude predmet političkih igara i da Zemaljski muzej služi za politička prepucavanja", rekao je Ivanić.

Avatar
mentzer
Postovi: 459
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:12 pm
Lokacija: Frankfurt am Main

Re: Ivanić: Političari da obezbijede normalan život svih u B

ne kenjaj svega ti :evil:

Avatar
sheldon
Postovi: 522
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:51 pm
Lokacija: U Becu, Austrija

Re: Ivanić: Političari da obezbijede normalan život svih u B

da ispadne da nesto rade kao..jebat ce nas jos godinama do novog rata i tako u krug ;)

Natrag na “Politika”