Avatar
Bannerman
Postovi: 648
Pridružen/a: sub ruj 13, 2014 11:46 am
Lokacija: Berlin, Njemačka

Jedna od najotrovnijih riba na svijetu,fuga,pliva i Jadranom

Napuhača je riba čiji je otrov tetrodotoksin, 1250 puta snažniji od cijanida. Ako se njezino meso konzumira nestručno pripremljeno može rezultirati paralizom i smrću

slika

U utorak u Uvali Lapad kod Dubrovnika ulovljena je jedna od najotrovnijih riba na svijetu, napuhača, potvrdio je dr. Jakov Dulčić iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita, javlja Dubrovački list.
- Ribu je uhvatio nepoznati ribar u utorak oko 11 sati, a jako sam se uznemirio kad sam vidio da je riba na fotografiji snimljena na pladnju u restoranu. Ne znam je li ona trebala biti servirana za jelo pa je ovako pukim slučajem izbjegnuta tragedija - rekao je Dulčić, no spomenuti portal piše kako je riba bila na pladnju samo za potrebe snimanja.
Dulčić je istaknuo kako ljudi moraju biti izrazito pažljivi sa vrstama koje ne poznaju te kako je potrebna edukacija jer se radi o pogubnoj vrsti koji ribari sve češće ulove i u Jadranu.
Napuhača ili fuga je riba čiji je otrov tetrodotoksin, 1250 puta snažniji od cijanida. Ako se njezino meso konzumira nestručno pripremljeno može rezultirati paralizom i smrću. Ipak, fugu je u Japanu skupi specijalitet kojeg pripremaju stručni kuhari.

Avatar
Outlook
Postovi: 342
Pridružen/a: sub pro 27, 2014 9:52 am
Lokacija: U Njemackoj

Re: Jedna od najotrovnijih riba na svijetu,fuga,pliva i Jadr

cuj 1250 puta otrovnija od cijanida :D

Natrag na “Priroda i ekologija”