Avatar
mentzer
Postovi: 459
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:12 pm
Lokacija: Frankfurt am Main

Begović: Otvorit će nam se prilika, EURO nije daleko

slika

Asmir Begović, nakon što su apsolvirane epizode u Andori i Beču, vratio se na dužnost u Stouk. Iako je imao jednu veliku grešku zbog koje je Čelzi postigao gol za pobjedu, naš reprezentativni golman u subotnjem susretu s liderom engleske lige branio je odlično.

Dakle, u Engleskoj ništa novo, ali u BiH novosti ima. Iza nogometne reprezentacije BiH su dvije dobre utakmice, u kojima smo protiv Andore ostvarili prvu pobjedu u ciklusu za Euro 2016. te u Beču odigrali neriješeno s Austrijom.

Novosti su dobre ako u obzir uzmemo situaciju u koju smo se doveli jesenas, kao i promjenu na kormilu tima.

Sada je bolje

U intervjuu za "Dnevni avaz", Begović nam prenosi dojmove nakon prve reprezentativne misije u 2015. godini.

Asmire, s kakvim ste se dojmovima vratili iz Beča u Englesku? Koliko ste zadovoljni nastupima u Andori i Austriji?

- Mislim da nikada ne treba biti prezadovoljan, jer možemo bolje. Ali, pozitivno je da smo napravili korak naprijed i odradili ono što smo morali u Andori te odigrali dobru utakmicu protiv Austrije. To je dobro za samopouzdanje.

Koliko ova dva susreta mogu popraviti atmosferu i moral tima?

- Mnogo. Nekako je serija loših rezultata uvukla nervozu. To je utjecalo na atmosferu i automatski i na moral ekipe. Ali, sada je mnogo bolje. Kao što sam rekao, odradili smo rutinski posao u Andori i protiv
Austrije testirali neke stvari. U isto vrijeme smo pokazali da i dalje
možemo igrati dobro. Mislim da je najveći dobitak iz ove dvije utakmice upravo psihološki, da smo razbili jedan crni rezultatski period koji smo imali.

Pobijedili smo Andoru, a Izrael je u međuvremenu doživio dva domaća poraza, od Velsa i Belgije. Kako sada vidite stanje u našoj grupi i šanse da se plasiramo na Euro?

- Uvijek smo znali da će ova grupa biti neizvjesna i da je kvalitet ekipa poprilično izjednačen. Mislim da su rezultati iz Izraela potvrda toga. Ali, mi na prvom mjestu moramo gledati sebe, jer još držimo sve u svojim rukama. Ako mi odigramo onako kako znamo i možemo te ako pobijedimo sve, mislim da će nam se otvoriti prilika da osiguramo plasman na EP ili barem u baraž. Zato moramo biti fokusirani na sebe.

Znanje i iskustvo

Kako vidite rad Mehmeda Baždarevića na mjestu selektora? Kakve je novine uveo u rad ekipe? Sviđa li Vam se njegov pristup poslu?

- Prvi utisak je dobar. Selektor Baždarević ima dobru komunikaciju s igračima. Mnogo razgovaramo, a mislim da je to veoma važno za uspjeh. Rekao bih da smo bolje organizirani na terenu. Ali, rano je govoriti o nekom velikom utjecaju, jer je Baždarević tu tek dvije utakmice. Treba mu malo vremena da provede svoje ideje. U svakom slučaju, utisak je pozitivan, a vjerujem da će biti još bolje.

Sviđa li Vam se raditi s novim trenerom golmana u reprezentaciji Enverom Lugušićem i možete li povući neku paralelu u odnosu na njegovog prethodnika Tomislava Piplicu?

- Lugušića poznajem odranije i drago mi je da je opet s nama. Radimo dobro. Naravno da Lugušić ima znanje i iskustvo, a to je najvažnije. Teško je praviti neke usporedbe, jer se i sa Piplicom radilo dobro.

Moramo Vas pitati i za navijače. Kako komentirate njihovu podršku u Andori i naročito u Beču, gdje ih je bilo više od 15.000?

- Mislim da je svaki komentar suvišan. Igrao sam na mnogo velikih stadiona i pred mnogo navijača, ali niko nema podršku kakvu ima Bosna i Hercegovina i mislim da na to moramo biti ponosni. Navijači su nam stvarno dodatni igrač, vjetar u leđa i ne mogu ništa novo reći, samo im zahvaliti na podršci i svemu što rade.

Stvari oko Nikol su se zakomplicirale

Jedno pitanje nevezano za reprezentaciju, Vaša supruga Nikol (Nicolle), koja se bavi konjičkim sportom, izrazila je želju da nastupi pod zastavom Bosne i Hercegovine na Olimpijskim igrama 2016. godine. Šta se dešava s tim planovima?

- U ovom trenutku teško je nešto više reći o tome. Kao i obično kod nas, stvari su se malo zakoplicirale. Nikol vrijedno radi, trenira i s uspjehom se takmiči u Engleskoj, a šta budućnost nosi, to ćemo vidjeti.

U Andori je izgledalo da mi je dosadno, ali nije bilo tako

Kako Vam je bilo braniti u Andori? Niste imali nijednu ozbiljnu intervenciju, čini se da ste se samo smrzavali na terenu?

- Znam da sa strane izgleda dosadno, ali takve utakmice su posebne. Morate zadržati koncentraciju 90 minuta, a nekada je to teško kada je lopta stalno kod nas. Opet, ovakve utakmice su najbolje, jer na kraju dana smo pobijedili, a to je, ipak, najvažnije.

advokat u Sarajevu

Avatar
pojmanemam
Postovi: 313
Pridružen/a: sub ruj 06, 2014 2:15 pm
Lokacija: Stuttgart, Njemačka

Re: Begović: Otvorit će nam se prilika, EURO nije daleko

ako Bog da..

Avatar
doe30
Postovi: 464
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 4:31 pm

Re: Begović: Otvorit će nam se prilika, EURO nije daleko

optimizam nam treba!

Avatar
Bannerman
Postovi: 648
Pridružen/a: sub ruj 13, 2014 11:46 am
Lokacija: Berlin, Njemačka

Re: Begović: Otvorit će nam se prilika, EURO nije daleko

doe30 je napisao/la:optimizam nam treba!

Natrag na “Fudbal/nogomet”