Avatar
steta
Postovi: 396
Pridružen/a: čet pro 25, 2014 10:26 am

Vlatko Stefanovski: Muzika mi je spas od surove realnosti

slika

Gitaristički mag svjetskog ugleda Vlatko Stefanovski (58) nakon duge zimske pauze ponovo se aktivirao i sprema se za nove koncerte. Kako nam je rekao, tokom zimskih mjeseci "ispravljao je krive Drine što se tiče virusa i bakterija te svih tih stvari".

- Ono što zima donese zna biti neprijatno. Ali, evo, polako nam dolazi proljeće, vrijeme je ljepše pa je ugodnije putovati i svirati nego kad je mrkli mrak. Imao sam stvarno tešku zimu - rekao je Stefanovski na početku telefonskog intervjua iz Skoplja za „Dnevni avaz“.

Šarm vinila

Svojevrsni povratak u javnost imao je nedavno na dodjeli nagrada "Zlatna bubamara", koja je upriličena u makedonskoj prijestonici. Tom prilikom dobio je priznanje za album godine "Seir". Riječ je o njegovom prvom kantautorskom album, koji je ovaj slavni gitarista 2014. objavio nakon 11 godina pauze.

- "Zlatna bubamara" je najznačajnija manifestacija u Makedoniji što se tiče muzike i šou biznisa. Drago mi je da sam dobio "Bubamaru" za album godine, tu sam sreo i dosta prijatelja. Između ostalih, i Dinu Merlina koji je dobio priznanje za životno djelo. Bilo je mnogo ljudi, lijepo smo se proveli, malo sam i svirao – kazao je Stefanovski.

Dakle, zadovoljni ste reakcijama na "Seir".

- Drago mi je što je "Croatia Records" objavio "Seir" na vinilu. To me toliko obradovalo, više me obradovalo nego svi ovi posljednji albumi koji su objavljeni na CD-u. Vinil ima neki šarm... Ne znam jesam li nostalgičan ili... Ta ideja mi se veoma dopala i izdanje izgleda fantastično.

Album "Seir" je prilično dobro prošao u regionu. Čim ugledam svoj album na benzinskim pumpama, to znači da smo prisutni i to je to.

Koliko Vam znače nagrade? "Zlatnu bubamaru" ste dobili na domaćem terenu.

- Dosta toga sam dobivao. Ali, naravno, svaka nagrada, pogotovo na domaćem terenu, mnogo mi znači.

Na dodjeli nagrada bili ste s Dinom Merlinom. Jeste li imali priliku slušati njegovu muziku?

- Mi smo dugogodišnji prijatelji. Kada putujem po regionu, onda slušam radiostanice i baš me zanima šta se gdje sluša. Vrlo dobro znam šta Merlin radi i neke stvari mi se sviđaju više, neke manje, ali, naravno, imam respekt prema onome što on radi.

Uskoro imate koncerte u Zagrebu i Skoplju. Nalazi li se u Vašim koncertnim planovima Bosna i Hercegovina?

- U dogovorima sam za koncerte u Zenici i Tuzli za početak maja. Meni je žao što dugo nisam imao veliki koncert u Sarajevu, ali još ne znam u kojem prostoru to da uradim i kako. Ne mogu ja sam to uraditi, treba me neko pozvati.

Svjetska turneja

U posljednje vrijeme u Sarajevu ste, uglavnom, svirali u "Coloseumu".

- Cijenim sve to, ali to je mali klub i moja publika, pretpostavljam, radije voli doći na neki koncert u dvorani nego u klub. Mislim da ćemo uskoro smisliti nešto pametno.

Kakva je budućnost projekta "Kings of Strings", u kojem svirate sa sjajnim kolegama Tomijem Emanuelom (Tommy Emmanuel) i Štokelom Rozenbergom (Stochel Rosenberg)?

- Najvjerovatnije ćemo sljedeće godine svirati malo dužu turneju po Evropi i, eventualno, Americi. Iskreno se nadam da će taj projekt produžiti dalje, jer stvarno mislim da je odličan. Svima je lijepo i zabavno na sceni i iza nje. Stvarno sam uživao u saradnji s velikim majstorima Emanuelom i Rozenbergom. Fenomenalno smo svirali, družili se i putovali. I učili jedan od drugoga. Postoji ozbiljna ideja da se napravi velika svjetska turneja "Kings of Strings".

Sarađivali ste s mnogim svjetskim muzičarima. Postoji li neki muzičar s kojim biste baš voljeli raditi?

- Te saradnje ili se moraju spontano desiti ili nemaju smisla. Recimo, sad ja počnem gnjaviti Pola Mekartnija (Paul McCartney) da me angažira za sljedeći projekt, to je neprirodno. Postoji prirodni rast, evolucija. Čovjek se iz godine u godinu trudi da raste u onome šta radi. I sad, ako se desi poziv nekog velikog majstora, onda je to super. Ali, ako se ne desi, onda je isto super. Nikome ništa.

Naravno, imam ja ideja šta i kako treba dalje raditi te šta bih želio. Imam dosta toga u glavi, ali ne bih sad istrčavao... Volio bih, možda, otići u Nešvil na mjesec pa uživati s onim kantri, vestern gitaristima, koji su fenomenalni. I pronaći neku ludu ritam sekciju pa tamo snimiti neki album. To je jedna od ideja. Imam isto ideju o novom albumu s Miroslavom Tadićem. Mislim da je sazrelo vrijeme za naš novi album. Razmišljam o best ofu, moram pročeprkati po svom katalogu.

Prema mom mišljenu, taj best of morat će biti baš veliko izdanje. Neće Vam biti jednostavno napraviti selekciju.

- Nije jednostavno. Da, imam dosta toga.

Putovanja i svirke

Na sceni ste više od četiri decenije, imate 58 godina. Dolazi li kod Vas ponekad do zasićenja muzikom, putovanjima, publikom...?

- Nemam ja to zasićenje. Stalno putujem i stalno mi se svira. Vrlo često ti se desi život, dešavaju se stvari koje se zovu život, a koje ne moraju biti baš zabavne. Rješavaš probleme raznorazne u životu, nije samo muzika u pitanju. Imaš majstore u kući, djecu školuješ, putovanja, odmori... Nije sve pitanje muzike. Meni je muzika spas od svakodnevnih problema i surove realnosti.

Pratite li aktuelna dešavanja u regionu i svijetu?

- Naravno da pratim, i to mi pravi veliku zbrku u glavi. Pokušavam je nekako riješiti, tako što ujutro neću upaliti kompjuter, neću pročitati vijesti, nego ću, umjesto kompjutera, posegnuti za CD plejerom ili gramofonom. I onda pustim neku omiljenu ploču i skuham sebi kafu pa se pokušavam srediti dok me dan nije zgrabio. Eto, to je moj recept. Bolje idite u šetnju ili pustite finu muziku ili uzmite knjigu... Pokušavam ostati pri zdravom razumu, nekako balansirati.

Biste li Vi još nešto dodali za kraj?

- Da pozdravim publiku u Bosni i Hercegovini i nadam se skorom susretu, da se vidimo izbliza. To moja želja.

Čola i ja: Susret brendova

Vašu saradnju sa Zdravkom Čolićem na njegovom albumu "Vatra i barut" neki smatraju pomalo neobičnom, jer njegujete različite muzičke izričaje.

- Znate kako na to pitanje odgovara Rade Šerbedžija? On kaže: "To je susret brendova". Nekome to možda zvuči čudno šta ja radim u pop ili zabavnoj muzici, ali meni nije. Zdravko i ja smo prijatelji više od 30 godina, čak smo i nastupali zajedno u nekim prilikama. Došlo je i to vrijeme da mu ja na albumu odsviram koji solo. Sretna je bila saradnja na njegovom novom albumu. I fino smo se družili u Skoplju za vrijeme snimanja te ploče i sad me Zdravko zove da mu budem gost na njegovim koncertima. Bio sam gost u Beogradu u Areni, a bit ću gost i na njegovim sljedećim koncertima.

Istinita neskromnost

Za razliku od Vas, ima mnogo muzičara koji tvrde da im nagrade ne znače ništa.

- To su neskromne izjave. Ako nekome nagrade ne znače ništa, to je lažna skromnost ili istinita neskromnost.

Rekao je...

Supruga Gordana osvojila me ljepotom, prozračnim tenom, šarmom i inteligencijom. Da ne spominjem njenu kolekciju ploča velikih svjetskih gitarista.
Ne vidim razlog zašto bi se ponovo sastala grupa "Leb i sol".
Gledam svoje stvaralačke periode s nostalgijom i distancom, jer svaki period u životu umjetnika i čovjeka ima smisla: i lutanja, i pronalaženja, i hitovi, i krize, sve je to razumljivo.
AUTOR: Larisa SARAJLIĆ-RAMOVIĆ

Avatar
sheldon
Postovi: 522
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:51 pm
Lokacija: U Becu, Austrija

Re: Vlatko Stefanovski: Muzika mi je spas od surove realnost

Vlatko legenda 8-)

Avatar
Bannerman
Postovi: 648
Pridružen/a: sub ruj 13, 2014 11:46 am
Lokacija: Berlin, Njemačka

Re: Vlatko Stefanovski: Muzika mi je spas od surove realnost

gotivim ga pravo :P

Natrag na “Muzika”