Avatar
sarajlija
Postovi: 291
Pridružen/a: ned ruj 14, 2014 12:56 pm

Misterije medicine i znanosti

Mnoge i neobicne stvari se desavaju u covjecijem tijelu kao np postoje ljudi rodzeni s 2 srce ,razne bolesti koje ni medicina ne moze ustanovit porijeklo i lijek.Danas sam naletjela na jednu misteriju koju zelim da podijelim.Sigurno ste i vi nekad nesto ili bolovali ili culi pa bi bas bilo pozeljno i o tome da se zna

Misterije medicine: Studentkinja koja nikad nije bila umorna saznala da je glavni krivac za to – tumor

Studentkinja Kristina Spirs (22) trudila se da živi zdravo. Vježbala je šest puta dnevno, radila kao instruktor joge i pila mnogo vode kako joj tijelo ne bi dehidriralo. Kada je prestala da osjeća umor i počela da ustaje noću više puta kako bi otišla do toaleta, nije se zabrinula.“Bila sam puna energije”, kaže ona. “Nisam spavala. Uvijek sam bila u pokretu. Nikada nisam bila umorna.”
Poslije izvjesnog vremena saznala je da je uzrok gubitka potrebe za snom tumor na nadbubrežnoj žlijezdi od 10 centimetara, zbog koga su joj hormoni radili i tokom noći.
“Bila sam potpuno šokirana” kaže ona i dodaje da nije mogla da vjeruje da ju je vlastito tijelo iznevjerilo.
Pošto je ustanovio da njen tumor proizvodi dva hormona – kortizol i aldosteron – dr Vilijam Inabnet, jedan od direktora Adrenalnog centra Bolnice “Maunt Sinaj” u Njujorku, uplašio se da bi on mogao biti zloćudan i zakazao joj je operaciju za 29. oktobar 2012.
Kada je uragan “Sendi” u oktobru 2012. pogodio područje Kariba i Sjeverne Amerike, u bolnici je nastao haos. Pacijenti evakuisani iz Medicinskog centra “Langoni” Univerziteta u Njujorku premješteni su u bolnicu “Maunt Sinaj” i ljekari iz različitih bolnica radili su jedni uz druge kako bi pomogli najtežim slučajevima.
Bolnica je bila pretrpana i većina redovnih operacija je otkazana.
“Morali smo da pregovaramo kako bismo sastavili tim za operaciju”, sjeća se Inabnet, dodajući da su mu nedostajale sestre, anesteziolozi i drugo osoblje.
Operacija je ipak obavljena i Kristini je odstranjen tumor drugog stepena. Prema riječima ljekara, operacija je bila nezgodna zato što je tumor prionuo uz jetru.
Karcinom kore nadbubrežne žlijezde pogađa jednog od nekoliko stotina hiljada ljudi.
“Nije mi bilo bitno što nema struje”, kaže Spirs prisjećajući se oporavka nakon oluje. “Bila sam srećna što sam živa.”
Više od godinu dana poslije operacije, Spirsova je i dalje zdrava, ali uzima lijekove kako se rak ne bi vratio. Ona kaže da je zbog toga često umorna, ali da polako ponovo stiče povjerenje u vlastito tijelo. /

Natrag na “Zdravlje”