Avatar
sheldon
Postovi: 522
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:51 pm
Lokacija: U Becu, Austrija

Rafael Nadal ne smatra se favoritom pred Australian Open

Rafael Nadal ne smatra se favoritom pred Australian Open: Roger Federer smatra da je na vrhuncu

Upitan u subotu, pred početak prvog od četiri Grand Slam turnira ove sezone, Australian Opena i susreta sa uvijek nezgodnim, iskusnim, Mikhailom Youzhnyijem, koji je na ovom turniru došao do četvrtfinala 2008. godine, koji njegov aspekt njegove igre trenutno najbolje funckioniše, Rafael Nadal je uz osmijeh odgovorio:"nijedan".

slika

Međutim, sa njim je to vrlo čest slučaj pred početak svakog velikog turnira. On jednostavno nikada ne želi sebe imenovati favoritom, čak i kada igra u svom „kraljevstvu", na šljaci Rolland Garosa. Na taj način on sa sebe želi skinuti dodatni pritisak, prenosi britanski Telegraph.

Međutim, ovaj put Nadalova skromnost ima više uporišta nego inače. Njegovi rezultati nakon posljednje Grand Slam titule, ukupno devete na French Openu, su daleko ispod njegovog nivoa. Svega 6 pobjeda u 12 odigranih mečeva, uz neočekivane poraze od dvojice talentovanih tinejdžera Nick Kyrgios (144. na svijetu u tom trenutku) i Borne Ćorića (tada broja 124). Istovremeno Nadal je bio suočen sa brojnim problemima sa povredama: problemi sa leđima tokom prošlogodišnjeg finala upravo u Melbourneu, potom povreda ručnog zgloba, koja mu je značajno uticala na bekhend i konačno, operacija slijepog crijeva koja ga je nagnala na povlačenje sa završnog Mastersa u Londonu, novembra prošle godine.

Slične probleme, tada sa koljenom, Španac je imao tokom 2012.g,, ali se tada, nakon sedmomjesečnog odsustva, vratio u velikom stilu, početkom 2013. godine i zabilježio jednu od najboljih sezona u karijeri. Međutim, početak ove godine ne nagovještava da će se nešto slično desiti i ove sezone. Prvo je poražen od Andy Murraya na egzibicionom turniru u Abu Dhabiju, nakon čega je poražen od malo poznatog Michaela Berrera, koji je do prvog kola prošao kroz kvalifikacije, a kasnije poražen u drugom kolu od Ivana Dodiga.

Ova dva iznenađujuća poraza poraza mogu značiti dvije stvari: Ili je Nadal sada postao laka meta, ili se samo savršeno kamuflirao i spreman je, poput gladnog leoparda, iskočiti iz zasjede, kada to bude najpotrebnije.

„Lagao bih kad bih rekao kako se osjećam spremnim za pobjede danas", izjavio je Nadal. „Prošle godine sam možda i bio jedan od favorita, Ove godine definitivno nisam". „I teoretski, nakon 4, 5 odigranih mečeva u sedam mjeseci, ne možete biti jedan od favorita. Međutim, ako budem prisutan na press konferenciji i slijedeće nedjelje, možda ću reći nešto drugo". „U boljoj ste fizičkoj kondiciji kada igrate takmičarske mečeve, kada imate pouzdanje u svoje kretanje na terenu. To je pitanje vremena i rada. Sada jako treniram".

Potpuno drugačija poruka stigla je od Rogera Federera, čovjeka koji je postavljen za drugog nosioca i koji u slučaju pobjede i ranog ispadanja Novaka Đokovića ima šansu da ponovo postane svjetski broj jedan. Na pitanje da li se osjeća favoritom turnira legendarni Švajcarac nije se mnogo dvoumio:" Nadam se da je moja igra tokom godina stalno napredovala. Mislim da serviram jače nego prije i da mi je taj udarac konstantniji. Moj bekhend je bolji nego prije. Koncentracija mi je bolja nego ikada. Sve je pitanje samopouzdanja, forhenda, kretanja", izjavio je Fedrer očito pun samopuzdanja nakon velikog trijumfa na uvodnom turniru u Brisbaneu, gdje je, savladavši u finalu Miloša Raonića, ostvario svoju 1.000. pobjedu u karijeru i obezbjedio sebi mjesto među legendama ovog sporta, poput Connorsa i Lendla.

Na ovom turniru, Federer će imati podršku čak dvojice trenera Severina Luthia, koji je istovremeno seketor švajcarske Davis cup reprezentacije, kao i svog idola iz djetinstva, Stefana Edberga, sa kojim je u prošloj godini znatno unaprijedio različite aspekte svoje igre i vratio se na pobjednički kolosijek.

Međutim, njegovom reprezentativnom treneru neće se svidjeti njegovo dvomuljenje oko učešća u odbrani titule u Davis cupu osvojene u Lilleu, prije dva mjeseca. Upitan da li ima namjeru biti dio tima koji kreće u borbu za odbranu naslova, Federer je bio prilično suzdržan: „Vjerovatno ću odlučiti nakon Australian Opena. To je uvijek bio moj cilj posljednjih 15 godina, ali, jasno je, teško je opet se motivisati nakon što sam ga konačno osvojio. Vidjećemo", rekao je na kraju Federer.

Natrag na “Sport”